středa 14. června 2017

Dívka, která se třpytila ~Recenze~

  
Zdravím, knihofilové!
Mám zde recenzi na tuto zajímavou knihu.

A co na ni tedy říkám?
zdrojNázev: Dívka, která se třpytila
Autor: Lauren Beukes
Rok vydání: 2015
Ofiko anotace:  Harper získá v roce 1931 klíč od domu, který mu umožní cestovat časem. Nachází zde pokoj plný trofejí z vražd, které jednou spáchá – protože už je vlastně spáchal. Putuje časem od světové hospodářské krize třicátých let minulého století až po léta devadesátá a pronásleduje „zářící dívky“, mladé inteligentní a nadějné ženy „s potenciálem“. Pod dohledem je má od jejich dětství a zabíjí je až jako dospělé ženy. Vyprávění klouže dekádami tam a zpět. Vrah vedle těl zanechává obyčejné, ale přece zvláštní předměty a jiné trofeje si zase odnáší.
Kirby měla to štěstí, že Harperovo napadení přežila. Ví, že kromě toho, že se jedná o násilníka a psychopata, je na útočníkovi ještě něco zvláštního. Začne hledat další dívky, které však tolik štěstí neměly a podobná napadení nepřežily. S pomocí novinových výstřižků a rodin obětí pátrá po spojitostech s útočníkem a po jeho totožnosti. Jediného spojence nachází v novináři Danu Velasquezovi, který se jejím případem před léty zabýval. Kirby k němu přichází do redakce na stáž a jejich původně pracovní vztah se postupně začíná měnit v cosi osobnějšího.
Důkaz – Dům a jeho tajemství –, který Kirby nachází, se zdá neuvěřitelný. Ale pro dívku, která přežila vlastní smrt, není nic nemožné. Situace se mění v neprospěch Harpera, protože teď začne ona pronásledovat jeho. Tak dlouho dokud celou věc nedovede až do konce.

Nakladatelství: Jota
Jak dlouho jsem ji četla? Celkem dost dlouho, možná snad i týden.
Je/Bude pokračování? Ne, není a nebude.

Tuto knihu mi věnovalo nakladatelství JOTA jako recenzní výtisk. Kniha Dívka, která se třpytila není stylově knihou, kterou bych vyhledávala. Ale zaujala mě svou anotací a já ji prostě musela mít. :)

Celý příběh je odvyprávěn z pohledu převážně dvou postav. První z postav je Harper, sériový vrah  obývající Dům, který mu umožňuje cestovat časem.  Harper je komplikovaná osobnost a abych se přiznala, já jsem si ho neskutečně oblíbila. I přes jeho občas perverzní myšlení a celkově tím, jakým způsobem vraždil dívky (střeva na stromečku, heh), kdy naháněl hrůzu si myslím, že nejsem jediná, kdo měl tuto postavu rád. Scény popisující jeho pohled na věc, zářící dívky, které jsou jako magnet... Celkem jsem se s ním sžila. - Jaj. Je divné psát, že jsem se sžila se sériovým vrahem... Nejsem sériový vrah.
Druhou z postav je Kirby. Kirby je mladá dívka, studující žurnalistiku a je jedinou z dívek, která přežila Harperův útok.  Pomaličku se seznamujeme s ní, s její rodinou, s prací. Je jako stážistka v jednom novinářství, kde je přidělena k novináři, který dříve vyšetřoval vraždy... A Kirby je odhodlaná, zjistit svého vraha. Ať to stojí, co to stojí... Kirby je mi narozdíl od Harpera nesympatická, části s ní mě vesměs nebavily. (Což se u Harpera nestalo.)

Každá z postav má nějaké plusy a minusy. :)
Tyto dvě postavy nejsou jedinými, máme tam potom pohledy jak přátel Kirby, tak obětí Harpera.

Styl psaní je neskutečně chytlavý a příběh mě přitáhl již v první kapitole.
Po nějaké době mi však jisté pasáže připadaly nudné, občas jsem i nějaký odstavec musela přeskočit. Byly scénky, které byly výborné, napínavé a měly vše, co by mát měly. Ale byly tam i scénky, které mě vyloženě nebavily. Občas až moc detailů a popisů, jindy zase málo popisů a na všechno se šlo moc rychle.

Líbí se mi nápad, myšlenka knihy. To, jak jsou postavy vykresleny, jejich pocity, myšlenky... Dům je dobře vymyšlený, dívky, které se třpytí... Nevím co říct.

Obálka krásná, příjemná pro oči. Stejně tak překlad je bravurní, jen se mi zdá, že tam občas chyběly uvozovky. Jinak vše v pořádku, jak má být.

Ale i tak jsem se prostě nemohla zaboha začíst. Takové to šílenství, kdy ležíte, přečtete na zátah celou knihu, chodíte s ní na záchod, po ulici, prostě všude. Ten se tentokrát nekonal. Ale já osobně si myslím, že to není úplně knihou. Mám jisté potíže, takže jsem možná ani neměla tu správnou náladu. Ale co. :)

Takže. Knížce dávám 80%, což si myslím, že je pecka, ne? :o :3  Recenzi již ukončím, jelikož nechci kecat  o ničem.

80%

Gif, který by vystihl mé pocity z knihy:


Lupínková dáma.
Žádné komentáře:

Okomentovat